Image

Auringonkukka

Compositae-perheen kasvien suku (katso Compositae). Noin 50 lajia (nurmikasvien) kasvaa Pohjois-Amerikassa, 28 lajia (pääasiassa puolipensaita) - Meksikossa ja Perussa. Suurin osa niistä on monivuotisia. P. öljykasvien (N. annuus) viljelmässä kasvavista yksivuotisista kasveista - maapähkinä tai savi päärynä (N. tuberosus). Yhdysvalloissa (maissihihna - osavaltiot Iowa, Illinois, Indiana ja muut), Kanadassa (etelässä), Meksikossa (pohjoiset alueet) ja Neuvostoliitossa (kaakkoisalueet), se löytyy P. lenticular-rikkaruohona (H. lenticularus). Koristelajit: P. kurkku N. cucumerifolius), orjanlaakeri (N. argophyllus) jne..

P.-öljysiementen juuristo on keskeinen, tunkeutuu maaperään 2-3 m, mikä antaa sille mahdollisuuden käyttää syvien horisonttien kosteutta. Varsi jopa 5 m korkea (öljypitoisissa lajikkeissa 0,6-2,5 m), pystyssä, peitetty kovilla harvoilla karvoilla. Lehdet ovat suuria, soikeita sydämenmuotoisia, terävillä päillä, pitkillä varret, karvaiset. Kukinto on halkaisijaltaan 15–20 cm kori, jota ympäröivät käärelehdet, reunoissa steriilejä ligulaattikukkia ja sen sisällä biseksuaalisia putkimaisia ​​kukkia (muodostavat siemeniä). Kukkien korolla on väriltään vaaleankeltaisesta tummanoranssiin, joskus purppuraan. P. on ristipölytin (mehiläisten, muiden hyönteisten ja tuulen avulla). Hedelmä on pitkänomainen, kiilamainen siemen, joka koostuu siemenkarvasta peitetystä perikarpista (kuori tai kuori) ja valkoisesta siemenestä (ydin). Nykyaikaisten P.-lajikkeiden perikarpissa, sklerenkyymin ja korkkikudoksen välissä, on panssarikerros, jonka takia auringonkukan tulipalo ei vahingoita acheneja. Morfologisten ominaisuuksien mukaan P. oleaginous on jaettu ryhmiin: jyrsivä, öljypitoinen ja mezheumok. Öljyä sisältävän ryhmän akeenien väri on pääasiassa tummanharmaa, lievästi raidallinen, mustaa ja kivihiiltä, ​​harvoin harmaata ja raidallinen; gnawing - harmaa, raidallinen, harvoin valkoinen.

Kasvukauden s. 80-140 päivää. Normaalien taimien saamiseksi (13.-14. Päivänä) maaperän keskimääräisen päivittäisen lämpötilan kylvön syvyydessä kylvö - taimet -jakson tulisi olla 14-15 ° C. Kasvien lämmöntarve kasvaa taimesta kukintaan, jolle lämpötila on 18–26 ° C ja aurinkoinen sää. Taimet kestävät lyhytaikaisia ​​pakkasia jopa 6-8 ° C: seen. P. kuluttaa paljon kosteutta ja ravinteita haihdutukseen ja höyrystykseen. Yhden q siementen muodostamiseksi kasvi kuluttaa 170-180 tonnia vettä, 4,5 kg N, 1,8 kg P2Oviisi, 8,9 kg K2O. Veden syöttöolosuhteet P.: lle aktiivisen kasvun (ennen kukintaa), siementen muodostumisen ja täyttämisen aikana ovat ratkaisevia sadonkorjuun kannalta. Kun maaperän kerroksessa on riittävät vesivarastot, kasvi sietää ilmakuivuutta suhteellisen helposti. Paras viljelymaaperä on chernozems, joilla on korkea kosteuskapasiteetti, ilman ja veden läpäisevyys..

P. achenes sisältää 29-57% öljyä (katso auringonkukkaöljy). Öljykakku ja ateria on runsaasti proteiinia sisältävä rehu. Karja syö mielellään puettuja koria, akanoita ja säilörehua kukinnan aikana korjatuista kasveista. P. on hyvä hunajakasvi.

Wild P. tuotiin Pohjois-Amerikasta Eurooppaan vuonna 1510 espanjalaisten toimesta. Täällä he alkoivat kasvattaa sitä koriste- ja puutarhakasveina. Suurikokoiset purevat P.-muodot luotiin luonnonvaraisista kasvavista muodoista pitkäaikaisella valinnalla, ja niistä - öljypitoinen P. 1700-luvulla. Alankomaista P. tuli Venäjälle. P.: n käyttöönotto kulttuurissa Venäjällä liittyy D.S.Bokarevin, kylän orjapojan talonpoikaan, nimeen. Alekseevka Biryuchinsky u. Voronežin maakunta Vuonna 1829 hän sai öljyä P.-siemenistä ja vuonna 1833 kylässä. Ensimmäinen öljytehdas rakennettiin Alekseevkaan. 1800-luvun puoliväliin mennessä. monilla Voronežin ja Saratovin maakuntien alueilla P. miehitti 30–40% kylvöalueesta. Tulevaisuudessa viljelykasvit ovat vähentyneet sairauksien ja tuholaisten merkittävän leviämisen vuoksi. Ainoastaan ​​ruostesuojatun Zelenka- ja panssarilajikkeiden luominen suosituimmalla valinnalla mahdollisti suurien alueiden uudelleen miehityksen P. (980.000 hehtaaria vuonna 1913). 1800-luvulla. viljelty öljysiemen P. tuotiin Venäjältä Pohjois-Amerikkaan (USA, Kanada).

P: n maailman kylvöala (miljoonaa hehtaaria): 7,1 vuonna 1950; 7,5 vuonna 1960; 8,5 vuonna 1970; 8,8 (mukaan lukien Argentiinassa 1,3, Romaniassa 0,56, Turkissa 0,45, Australiassa 0,32, Espanjassa 0,3) vuonna 1972; siementen bruttokoko 9,45 miljoonaa tonnia; Ke sato 10,7 sentneriä hehtaarilta (Argentiinassa 6,5, Romaniassa 14,3, Turkissa 12,7, Australiassa 4,4, Espanjassa 8,2) vuonna 1971. Neuvostoliitossa kylvöala (miljoonaa hehtaaria): 3, 54 vuonna 1940; 4,19 vuonna 1960; 4,78 vuonna 1970; 4,75 vuonna 1973. Siementen bruttokokoelma (miljoonaa tonnia), vastaavasti: 2,64; 3,97; 6,14; 7,39; keskimääräinen sato (q / 1 ha): 7,4; 9,4; 12,8; 15.5. Main P: n viljelyalueet: RSFSR (Pohjois-Kaukasia, Keski-Tšernozemin alueet, Volgan alue), Ukraina, Moldova, Kazakstan.

Neuvostoliitossa P. Uspekhi sov. Runsaasti öljyisiä, vähän ryömiviä (enintään 27%), rypsi-sietäviä, ruosteen- ja auringonkukan palonkestäviä (runko 97-98%) lajikkeita. kasvattajat V.S. Pustovoit, L.A. Jalostustyö tuottavampien P.-lajikkeiden luomiseksi, joilla on ryhmäimmuniteetti sairauksia vastaan, jatkuu. Neuvostoliitossa kaavoitettiin vuonna 1974 P.-lajiketta 26. Suurimmat alueet (kukin yli 1,2 miljoonaa hehtaaria) ovat Peredovik- ja Armavirskiy 3497 -lajikkeita..

Viljelykierrossa siipikarja sijoitetaan viljakasvien (pari vehnä), maissin ja muiden kasvien perään, jotka eivät käytä syvältä maaperältä tulevaa kosteutta. Maaperän pääasiallinen viljely suoritetaan syksyllä (kuorinta, kyntö tai syvä irtoaminen); keväällä - yleensä yksi kylvöä edeltävä viljely, rikkaruohoilla, lisäksi varhainen viljely äesillä. Lanta (20 t / ha) ja mineraalilannoitteet (kg / ha) levitetään kyntöön: 40 N, 60-90 P2Oviisi, hiekkapohjaisilla maaperillä 40-60 K.2O. Pääviljelyvyöhykkeillä P. kylvetään, kun maaperä lämpenee 8-12 ° C: seen. Kylvämenetelmä: laajarivinen, neliösisäinen (rikkakasvien pelloilla) ja pisteviiva, riviväli 70 ja 90 cm. Hehtaarille istutetaan 20-50 tuhatta kasveja kastelluissa olosuhteissa - jopa 60 tuhatta. Kylvön aikana maaperään lisätään rikkakasvien torjunta-aineita (prometriini ja treflaani). Viljelykasvien hoito: äesitys, 1-2 viljelyä maaperän irtoamiseksi ja rikkaruohojen tuhoamiseksi, mehiläisten pölytys. P. poistetaan, kun suurin osa korista (80-90%) saa keltaisenruskean ja ruskean värin, siementen kosteuspitoisuus on 12-17%. Viljelykasvien kuivaus (magnesiumkloraatti) antaa mahdollisuuden vähentää juurien siementen kosteuspitoisuus 10–12 prosenttiin ja aloittaa sadonkorjuu 5–7 päivää aikaisemmin. Maan esikäsittely tapahtuu yleiskoneilla (katso Aurat, Äes, Kultivaattori). Maaperä kylvetään maissin kylvökoneilla (ks. Maissi-kylvökone) ja se korjataan leikkuupuimureilla (ks. Leikkuupuimuri) (laitteilla kasvien korjaamiseksi). P: n tuholaiset: lanka-, väärät lanka-matot, auringonkukan tulikärpänet, jyrsijöiden kauhat jne. sairaudet: sklerotinoosi, harmaa mädäntyminen, rypsi rypsi jne..

Kirjoitettu: Deep TP, Monivuotiset auringonkukat, [Saratov], 1946; Zhdanov L. A., Bartsinsky R. M., Lyashchenko I. F., auringonkukan biologia, Rostov n / D., 1950; Subnoinlnechnik, 2. painos, M., 1965; Pustovoit V.S., suosikki teokset, M., 1966; Sinskaya E.N., kulttuurikasviston historiallinen maantiede, toim. D. D. Brežnev, L., 1969; Zhukovsky P.M., Kulttuurikasvit ja niiden sukulaiset, 3. painos, L., 1971.

Vuotuinen auringonkukka

Vuotuinen auringonkukka
Tieteellinen luokitus
Verkkotunnus:Eukaryootit
Kuningaskunta:Kasvit
Subkingdom:Vihreät kasvit
Osasto:Kukinta
Luokka:Kaksisirkkaiset [1]
Ylijärjestys:Asteranae
Tilaus:Astrocolor
Perhe:Astrovye
Alaperhe:Astrovye
Heimo:Auringonkukka
Näytä:Vuotuinen auringonkukka
Kansainvälinen tieteellinen nimi

Helianthus annuus L., 1753

Yhden vuoden ikäinen auringonkukka tai öljykasvien auringonkukka [lähde? ] (lat. Heliánthus ánnuus) - nurmikasvien laji Astrovye-suvun auringonkukka-suvusta.

Suosittu nimi - auringonkukka.

Sisältö

  • 1 Kasvitieteellinen kuvaus
    • 1.1 Kemiallinen koostumus
  • 2 Jakelu
  • 3 Taloudellinen arvo ja soveltaminen
  • 4 Muut tiedot
  • 5 Katso myös
  • 6 Huomautuksia
  • 7 Kirjallisuus
  • 8 Viitteet

Kasvitieteellinen kuvaus

Vuotuinen yrtti.

Auringonkukan öljysiementen keskeinen juurijärjestelmä tunkeutuu maaperään 2-3 m, mikä antaa sille mahdollisuuden käyttää syvien horisonttien kosteutta [2].

Varsi jopa 5 m (öljypitoisissa lajikkeissa 0,6-2,5 metriä), pystyssä, enimmäkseen haaroittumattomana, peitetty jäykillä karvoilla. Varren sisällä on pehmeä, joustava ydin.

Lehdet ovat vuorotellen, pitkillä varret, ylemmät istumaiset, alempi vastapäätä, vihreät, soikeat, terävillä päillä, jopa 40 cm pituisella levyllä, karvaiset, lyhyillä jäykillä karvoilla (mikä antaa sille suuren kuivuuden kestävyyden), hammastetut reunat.

Kukkia apikaalisissa, erittäin suurissa kukinnoissa, korissa, ympäröivät kääre-lehdet, halkaisijaltaan 30-50 cm, kuten silmut, nuorena "venyttämällä" aurinkoon ja muuttamalla suuntaa idästä länteen päivällä (ks. Heliotropismi), kypsyessään ja kukkiessaan kasvi on kuitenkin kiinteässä asennossaan suunnilleen itään päin, kun taas nuorilla lehdillä on edelleen samanlaista käyttäytymistä [3] [4]. Reunuskukat ovat ligulaatteja, 4-7 cm pitkiä, yleensä steriilejä; sisäinen - putkimainen, biseksuaali, lukuisia (500-2000). Kukkien väri on vaaleankeltaisesta tummanoranssiin, joskus purppuraan. Korolla on viisijäseninen. Kukassa on viisi heteä, joissa on vapaat filamentit, mutta sulatetut ponnet. Öljykasvien auringonkukan viljeltyjä lajikkeita on monia, jotka yhdistetään kolmeksi roduksi: 1) simplex, yksinkertainen (ei terry), yhteinen - yhteinen astia tasainen, ruoko kukkii yksi tai useampi rivi, useita lajikkeita (joista makrocarpus); 2) tubulosus, kaksoisputkimainen putkimainen kupera, ilman ruokoa tai vain yhdellä ruokokukkarivillä, putkimaiset kukat ovat erittäin kehittyneitä, vain yksi lajike tunnetaan (globosus); 3) ligulosus (flore pleno), ruoko-terry - yleinen astia on jonkin verran kupera, kaikki kukat ovat ruokoa, useita lajikkeita [5]. Öljykasvien auringonkukka muodostaa yleensä yhden kukinnan, mutta on myös muita versoja pienillä kukinnoilla. Kukkii heinä-elokuussa 30 päivän ajan. Ristipölytin (mehiläisten, muiden hyönteisten ja tuulen avustamana) [2] [6]. Siitepölyjyvät ovat kolmiulotteisia, pallomaisia. Halkaisija (piikillä) 37,4-44,8 mikronia. Pääpiirteittäin napa ja päiväntasaaja ovat melkein pyöristetyt. Urat ovat 4-5 µm leveitä, lyhyitä, epäsäännöllisiä, usein hienovaraisia, tylpien päiden kanssa. Lehdot ovat soikeita, päiväntasaajan pitkiä, 4–5 µm leveitä, 6–6,5 µm pitkiä. Mesokolpiumin leveys on 22-25 um, apokolpiumin halkaisija on 11-14,2 um. Exiinin paksuus (ilman piikkejä) 1,2–1,8 um. Taustalla ja alla olevat kerrokset ovat ohuita. Varsien korkeus piikkien alla on korkeintaan 1 um, piikkien välissä 0,3-0,4 um. Veistos on piikkinen, piikkien korkeus on 3,5–5 µm, pohjan halkaisija on 1,2–1,5 µm, niiden päät ovat pitkät ja terävät; piikit ovat tasaisesti; viisi piikit sijaitsevat mesokolpiumilla napaprojektiossa. Kultainen siitepöly [6].

Hedelmät ovat pitkänomaisia, soikeita, hieman leikattuja, hieman puristettuja, 8-15 mm pitkiä ja 4-8 mm leveitä, nahkaisen perikarpin kanssa, valkoisia, harmaita, raidallisia tai mustia. Ne koostuvat perikarpista (kuori tai kuori) ja valkoisesta siemenestä (ydin), joka on peitetty siemenkarvalla. Nykyaikaisten auringonkukkalajikkeiden perikarpissa on kuorikerros sklerenkyymin ja korkkikudoksen välissä, jotta auringonkukan tulipalo ei vahingoita acheneja. Morfologisten ominaisuuksien mukaan hedelmät jaetaan ryhmiin: purevat, öljypitoiset ja mezheumok. Öljyä sisältävän ryhmän akeenien väri on pääasiassa tummanharmaa, lievästi raidallinen, mustahiili, harvoin harmaa ja raidallinen; pureskelu - harmaa, raidallinen, harvoin valkoinen [2].

Kemiallinen koostumus

Flavonoidit (kversimeritriini), kumariiniglykosidiskopoliini, triterpeenisaponiinit, sterolit (sitosteroliiniglykosidi), karotenoidit (β-karoteeni, kryptoksantiini, taraksantiini), fenokarboksyylihapot (kofeiini, anokloorogeeniset, anoklogeeniset, anoklogeeniset, anoklogeeniset kukat ja anoklogeeniset kukat). Siemenet sisältävät rasvaöljyä (noin 40%, joskus jopa 50-52%), proteiineja (jopa 20%), hiilihydraatteja (enintään 25%), steroleja, karotenoideja, fosfolipidejä. Siemenet sisältävät PP- ja E-vitamiinia sekä monityydyttymättömiä rasvahappoja (erityisesti linolihappoa) jne. [7].

Levitän

Vuotuisen auringonkukan kotimaa on Pohjois-Amerikka. Arkeologiset kaivaukset vahvistavat, että intiaanit viljelivät tätä kasvia yli 2000 vuotta sitten [8]. Arkeologisia todisteita auringonkukan viljelystä nykyisten Arizonan ja New Mexico -maiden alueella. Jotkut arkeologit väittävät, että auringonkukan viljely alkoi jo ennen vehnää. Monissa alkuperäiskansojen kulttuureissa auringonkukkaa käytettiin auringonjumalan symbolina, erityisesti atsteekkien ja otomien keskuudessa Meksikossa ja inkojen keskuudessa Perussa.

Francisco Pizarro löysi sen Tavantinsuyussa (Peru), jossa paikalliset kunnioittivat auringonkukan kuvaa aurinko-jumaluuden - Intin (kutsutaan myös Punchao) symbolina. Tämän kukan kultaiset patsaat sekä siemenet tuotiin Eurooppaan. Akateemikko P.M.Zhukovsky kertoo kuitenkin, että kasvin ensimmäiset siemenet toivat Eurooppaan paljon aikaisemmin espanjalaiset, jotka palasivat retkikunnalta New Mexico, ja kylvettiin Madridin kasvitieteelliseen puutarhaan jo vuonna 1510. Ensimmäisen kuvauksen auringonkukasta antoi L'Obel vuonna 1576 nimellä "auringon kukka". Alun perin kasveja alettiin kasvattaa puutarhoissa koristeina, joskus lääketieteessä, ja myöhemmin puutarhakasveina. Uskotaan, että vuotuinen auringonkukka tunkeutui Espanjasta Italiaan ja Ranskaan, ja 1500-luvun lopulla sitä kasvatettiin Belgiassa, Englannissa, Hollannissa, Sveitsissä ja Saksassa. Englannissa 1600-luvun puolivälissä oli muodikasta valmistaa ja leipoa nuoria auringonkukakoreja hiilellä ja sitten syödä niitä öljyn ja etikan kanssa, kuten artisokkaa. Saksassa 1700-luvulla auringonkukkaa viljeltiin kahvin korvikkeena, mutta se ei kestänyt kauan. [2] [5] [8] [9].

Suurikokoiset purevat auringonkukan muodot luotiin luonnonvaraisista kasvavista muodoista pitkäaikaisella valinnalla. Ensimmäistä kertaa britit ajattelivat auringonkukkaöljyn tuotantoa Euroopassa. Tätä prosessia kuvataan englantilaisessa patentissa vuodelta 1716. Venäjällä alkoi kuitenkin auringonkukkaöljyn laajamittainen tuotanto. Auringonkukka tuli Venäjälle Pietari I: n johdolla, joka näki oudon ulkomaalaisen kukan Hollannissa ja käski lähettää siemenensä Venäjälle. Kasvi sopeutui menestyksekkäästi, toimi aluksi koristeellisena ja halpana kansanherkkuna.

Öljylaitoksen käytön alku liittyy Voronežin maakunnan Birjuchinskin alueella sijaitsevan Alekseevkan kylän (myöhemmin kaupungiksi tulleen) orjan Dmitri Bokarevin nimeen. Bokarev tunsi pellava- ja hamppuöljyn tuotannon ja päätti soveltaa samaa prosessia auringonkukkaöljyn tuotantoon. Vuonna 1829 hän tuotti ensimmäisenä auringonkukkaöljyä käsikäyttöisessä sekoituskoneessa. Vuonna 1833 kauppias Papushin rakensi Alekseevkan omistajan kreivi Sheremetevin luvalla ja Bokarevin avustuksella ensimmäisen hevosvetoisen öljymyllyn auringonkukkaöljyn talteenottoa varten ja vuonna 1865 ensimmäisen höyryöljymyllyn. Myöhemmin öljyn teollinen tuotanto perustettiin ja korkeaöljylajikkeiden valinta alkoi. 1800-luvun puoliväliin mennessä monilla Voronežin ja Saratovin maakuntien alueilla öljykasvien auringonkukka oli 30–40% viljelyalueesta. Tulevaisuudessa kulttuuri alkoi levitä viereisillä alueilla, tunkeutui Pohjois-Kaukasiaan, Ukrainaan ja Trans-Uraliin. Auringonkukkaöljy sai nopeasti suosiota Venäjällä, lähinnä siksi, että sen käyttö on sallittua paaston päivinä, jolloin öljyn käyttö on sallittua (mistä muuten auringonkukkaöljyn toinen nimi tulee - kasviöljy). Tulevaisuudessa viljelykasvit ovat vähentyneet sairauksien ja tuholaisten merkittävän leviämisen vuoksi. Ainoastaan ​​ruostesuojatun Zelenka-lajikkeen ja panssaroitujen lajikkeiden luominen kansanvalinnalla mahdollisti suurien auringonkukan alueiden uudelleensijoittamisen (980 tuhatta hehtaaria vuonna 1913)..

Viljelty öljykasvien auringonkukka muodostettiin Venäjällä. 1800-luvun lopulla Venäjältä siirtolaiset toivat auringonkukka- ja auringonkukkaöljytuotantokulttuurin Yhdysvaltoihin ja Kanadaan. Pian USA: sta tuli yksi tärkeimmistä (Venäjän jälkeen) auringonkukkaöljyn tuottajista. Amerikassa viljeltyjä venäläisen valikoiman lajikkeita, kuten "venäläinen mammutti", "venäläinen jättiläinen" ja "venäläinen jättiläinen". Amerikkalainen kasvitieteilijä Charles Heizer totesi: "Auringonkukakulttuuri levisi nopeasti ympäri Eurooppaa ja saavutti suurimman menestyksen vain Venäjällä." Neuvostoliitossa on luotu korkeaöljyisiä, matalasti hiipiviä (enintään 27%), rypsiä sietäviä, ruosteenkestäviä ja auringonkukan palonkestäviä (runko 97-98%) öljykasvien auringonkukan lajikkeita. V.S. Pustovoitin, L. A. Zhdanovin ja muiden kasvattajien menestys mahdollisti siementen keskimääräisen öljypitoisuuden jyrkän nostamisen ja tehtaan öljyntuotannon nostamisen vastaavasti vuoden 1940 28,6 prosentista ja 40,15 prosenttiin 25,15 prosentista. vuonna 1973. Arvostetuin auringonkukanviljelyn maailmanpalkinto on nimetty Pustovoitin mukaan. Tällä hetkellä auringonkukan ja siitä saatavan öljyn tuotanto on levinnyt melkein kaikkialle maailmaan. Suurimmat viljelyalat Argentiinassa, Romaniassa, Turkissa, Espanjassa ja Yhdysvalloissa; Venäjällä - Volgan alueella, Pohjois-Kaukasuksella ja Altailla.

Taloudellinen arvo ja soveltaminen

Vuotuinen auringonkukka - tunnetuin ja yleisin auringonkukka.

2010-luvulla auringonkukanviljelykeskus keskittyi Mustanmeren alueelle (Ukraina ja Etelä-Venäjä). Vuonna 2014 auringonkukansiementen tuotanto maailmassa oli 41,4 miljoonaa tonnia, kun taas Ukrainan ja Venäjän osuus oli 18,6 miljoonaa tonnia (45% maailman kokonaistuotannosta) [10]. Molemmissa maissa satomäärien kasvu jatkuu, vuonna 2016 Ukrainan sato oli ennätykselliset 13,6 miljoonaa tonnia [11] ja Venäjällä - myös ennätykselliset 11,01 miljoonaa tonnia [12].

Suurimmat auringonkukansiementen tuottajat (tuhatta tonnia) [10]
Maavuosi 2014Vuosi 2016
Ukraina Ukraina1013313627
Venäjä, Venäjä847511010
Argentiina Argentiina20633000
Kiina Kiina23802587
Romania Romania21892032
Bulgaria Bulgaria20101874
Turkki Turkki16381671
Unkari Unkari15971535
USA USA10041204
Ranska Ranska15841190
Tansania Tansania1721890

Auringonkukan lämmön kokonaiskysyntä kasvukauden kestosta riippuen on erilainen, lyhyt kypsyvien lajikkeiden ja hybridien aktiivisten lämpötilojen summa on 1850, varhaisessa kypsymisessä - 2000, keskikypsissä - 2150. Vuotuisten auringonkukansiementen keskimääräinen sato on 10 c / ha (1 t / ha tai 100). t / km²). Suurin sato 45 c / ha (4,5 t / ha tai 450 t / km²) [13].

Intiaanit käyttivät myös jauhettuja auringonkukansiemeniä; murskatut auringonkukansiemenet olivat gourmet-ateria. On jopa todisteita intialaisesta auringonkukkaöljyn tuotannosta. Öljyä käytettiin leipomossa ja jopa mahdollisesti kosmeettisena aineena ihon ja hiusten voiteluun. Intiaanit poimivat myös violettia väriainetta auringonkukista [14].

Vuotuista auringonkukkaa viljellään käytännössä kaikkialla maailmassa. Ensinnäkin auringonkukkaöljyn tuottamiseksi siemenistä, jota käytetään sitten ruoanlaittoon ja teknisiin tarpeisiin. Hydraamalla auringonkukkaöljyä saadaan salomia, joita käytetään edelleen margariinin tai saippuan valmistuksessa. Öljyä käytetään myös maali- ja lakateollisuudessa.

Venäjällä jo ennen auringonkukkaöljyn tuotannon keksimistä auringonkukansiemeniä käytettiin kansanherkkuna - auringonkukansiemeniä kulutettiin raakana ja paistettuna. Lisäksi niitä lisätään makeisiin, salaatteihin ja auringonkukan kozinakiin. Jauhetut auringonkukansiemenet ovat pääkomponentti auringonkukan halva.

Ukrainassa, Pohjois-Kaukasiassa, useilla Tšernozemin vyöhykkeen, Ala-Volgan alueen, Siperian ja Kazakstanin alueilla se on tärkein sokerikasvi, joka tarjoaa päähunajakeruun sekä täydentää siitepölyvarastoja mehiläispesien pesissä. Kukkivan auringonkukan mektistä saatu hunaja on väriltään kullankeltainen, joskus vihertävän sävyinen, sillä on heikko aromi ja hieman hapan maku. Se kiteytyy pieninä jyvinä ja muuttuu vaaleankeltaiseksi. Sääolosuhteista ja viljelymenetelmistä riippuen hunajapitoisuus vaihtelee 13 kg: sta hehtaarilta Bashkortostanissa 25 kg: aan Voronežin alueella, ja nektarin sokeripitoisuus vaihtelee 45%: sta 79%: iin. Muiden lähteiden mukaan hunajan tuottavuus on 40-50 kg / ha. Nektarin erottuva piirre on pieni määrä (3-4%) ja jopa täydellinen sakkaroosin puuttuminen. Hunaja mehiläiset keräävät siitepölyä vuotuisista auringonkukan kukista [6] [6] [15] [16].

Öljykasvien auringonkukkaa käytetään myös lääkekasvina: kuivista lehdistä ja reunakukista valmistetaan tinktuura ruokahalun lisäämiseksi. Kansanlääketieteessä kukkien marginaalisten ruokoisten infuusiota käytetään antipyreettisenä aineena. Auringonkukkaöljy ei ole vain arvokas elintarvike, vaan myös tärkeä lääke. Sitä käytetään ulkoisesti kivuliaiden nivelten hankaamiseen, ja sitä käytetään sisäisesti lievänä ja lievänä laksatiivina. Aiemmin tuoreita öljysiemeniä suositeltiin allergioiden, keuhkoputkentulehduksen ja malarian hoitoon [17].

Auringonkukkaöljyn tuotannossa syntyviä jätteitä (kakkuja ja jauhoja) käytetään runsaasti proteiinia sisältävinä rehuina kotieläimille. Kakkua käytetään myös halvan valmistamiseen. Pitkien lajikkeiden proteiinipitoista vihreää massaa käytetään säilörehuna ja heinänä. Karja syö mielellään puettuja koria, akanoita ja säilörehua kukinnan aikana korjatuista kasveista.

Auringonkukan varret käytetään kuidun ja paperin raaka-aineena. Puuttomilla alueilla niitä käytetään myös polttoaineena. Auringonkukan kuorta käytetään biopolttoaineiden valmistamiseen. Kalium uutetaan varren palamisen tuhkasta, jota käytetään saippuanvalmistuksessa, tulenkestävän ja kristallilasin valmistuksessa, värjäyksen aikana ja kaliumlannoitteena. Auringonkukka kylvetään verhokasvina lumen vangitsemiseksi pelloilla [14].

On vähemmän tunnettua, että auringonkukka on kumimainen kasvi. Lajikkeita on luotu, jotka vapauttavat lateksia varren viilloista merkittävinä määrinä. Sen pohjalta valmistetut kumit ovat hypoallergeenisia verrattuna luonnollisiin ja synteettisiin kumeihin [17].

Öljykasvien auringonkukan koristeellisia lajikkeita on monivärisiä ja kaksinkertaisia ​​kukkia.

Mikä on auringonkukan hedelmän nimi

Auringonkukan kotimaa on Pohjois-Amerikka. Ilmeisesti ensimmäistä kertaa Pohjois-Amerikan intiaanien heimot kesyttivät auringonkukan. Arkeologisista todisteista auringonkukan viljelystä nykyisessä Arizonan osavaltiossa ja Uudessa Meksikossa noin 3000 eKr. e. Jotkut arkeologit väittävät, että auringonkukka oli kesytetty jo ennen vehnää..

Monissa alkuperäiskansojen kulttuureissa auringonkukkaa käytettiin auringon jumaluuden symbolina, etenkin atsteekkien ja otomien keskuudessa Meksikossa ja inkojen keskuudessa Perussa.

Francisco Pizarro löysi sen Tavantinsuyussa (Peru), jossa paikalliset kunnioittivat auringonkukan kuvaa aurinko-jumaluuden - Intin (kutsutaan myös Punchao) symbolina. Tämän kukan kultaiset patsaat sekä siemenet toimitettiin Eurooppaan..

Intialaiset käyttivät jauhettuja auringonkukansiemeniä melkein kuten nyt jauhoja, murskatut auringonkukansiemenet olivat hieno ruokalaji. On jopa todisteita intialaisesta auringonkukkaöljyn tuotannosta. Öljyä käytettiin leivonnassa ja jopa kosmeettisena aineena ihon ja hiusten voiteluun..

Intiaanit poimivat myös violettia väriainetta auringonkukista..

Amerikan espanjalaiset valloittajat toivat auringonkukan Eurooppaan noin 1500-luvulla. Aluksi laitosta käytettiin koristekasvina, jota joskus käytettiin lääketieteessä.

Tiedetään myös, että "auringon jälkeen kääntyvä kukka" löytyy kreikkalaisesta myytistä Cletiasta Ovidiassa eli kauan ennen auringonkukan esiintymistä Euroopassa - oletettavasti se on heliotrooppia tai kehäkukkaa.

Ensimmäistä kertaa britit ajattelivat auringonkukkaöljyn tuotantoa Euroopassa. Tätä prosessia kuvataan englantilaisessa patentissa vuodelta 1716. Venäjällä alkoi kuitenkin auringonkukkaöljyn laajamittainen tuotanto..

Pietari I toi auringonkukansiemeniä Venäjälle Hollannista, ja kasvi toimi alun perin koriste-esineenä.

Teollisuusprosessin auringonkukkaöljyn valmistamiseksi loi orja Alekseevka Bokarevilta vuonna 1828. Bokarev tunsi pellava- ja hamppuöljyn tuotannon ja päätti soveltaa samaa prosessia auringonkukkaöljyn tuotantoon. Jo vuonna 1833 kauppias Papushin rakensi Alekseevkan omistajan kreivi Sheremetjevin luvalla ja Bokarevin avustuksella ensimmäisen auringonkukkaöljyn uuttolaitoksen. Auringonkukkaöljy saavutti nopeasti suosiota Venäjällä, lähinnä siksi, että sen käyttöä ei ollut kielletty suuren paaston päivinä (josta muuten tulee auringonkukkaöljyn toinen nimi - kasviöljy). 1800-luvun puoliväliin mennessä monilla Voronežin ja Saratovin maakuntien alueilla auringonkukka oli 30–40% kylvöalueesta.

Venäläisten (Neuvostoliiton) kasvattajien V.S. Pustovoitin, L.A.Zhdanovin ja muiden ponnistelujen avulla oli mahdollista lisätä merkittävästi auringonkukan öljypitoisuutta ja sen vastustuskykyä tuholaisille. Arvostetuin auringonkukanviljelyn maailmanpalkinto on nimetty Pustovoitin mukaan.

1800-luvun lopulla Venäjältä siirtolaiset toivat auringonkukka- ja auringonkukkaöljytuotantokulttuurin takaisin Yhdysvaltoihin ja Kanadaan. Pian USA: sta tuli yksi tärkeimmistä (Venäjän jälkeen) auringonkukkaöljyn tuottajista.

Tällä hetkellä auringonkukan ja siitä saatavan öljyn tuotanto on levinnyt melkein kaikkialle maailmaan..

Auringonkukka sovellus

Öljykasvien auringonkukan pääasiallinen käyttötarkoitus on auringonkukkaöljyn tuotanto, jota käytetään sitten ruoanlaittoon ja teknisiin tarpeisiin. Margariini saadaan hydraamalla auringonkukkaöljyä. Öljyä käytetään myös maali-, lakka- ja saippuateollisuudessa. Joissakin maissa käytettyä ruokaöljyä käytetään lisäaineena moottoripolttoaineelle.

Auringonkukkaöljyn tuotannossa syntyviä jätteitä (kakkuja ja jauhoja) käytetään runsaasti proteiinia sisältävinä rehuina kotieläimille. Kakkua käytetään myös halvan valmistuksessa.

Venäjällä, jo ennen auringonkukkaöljyn tuotannon keksimistä, paahdettuja auringonkukansiemeniä käytettiin kansallisena herkkuna - siemeninä. Itse asiassa on jopa erityinen öljykasvien auringonkukan alalaji: paahdettu auringonkukka, erityisen suurilla ahvenilla.

Auringonkukansiemenet sisältävät monia PP- ja E-vitamiineja sekä monityydyttymättömiä rasvahappoja (erityisesti linolihappoa), fosfolipidejä, lesitiiniä, kasvivahoja jne..

Jauhetut auringonkukansiemenet ovat pääkomponentti auringonkukan halva.

Auringonkukka on tärkeä sokerikasvi. Kukkivan auringonkukan mektistä peräisin oleva hunaja on väriltään kullankeltainen, sen aromi on heikko ja maku hieman hapan. Kiteytyy pieninä jyvinä ja muuttuu vaaleankeltaiseksi [4].

Auringonkukkaa käytetään koristekasvina.

On vähemmän tunnettua, että auringonkukka on kumimainen kasvi. Viime aikoina on kasvatettu lajikkeita, jotka vapauttavat lateksia varren viilloista merkittävinä määrinä. Sen pohjalta valmistetut kumit ovat hypoallergeenisia verrattuna luonnollisiin ja synteettisiin kumeihin..

Auringonkukan kuorta käytetään biopolttoaineiden tuotantoon - polttoainebriketit.

Biologiset ominaisuudet

Auringonkukan kokonaislämmöntarve kasvukauden kestosta riippuen on erilainen, lyhyt kypsyvien lajikkeiden ja hybridien aktiivisten lämpötilojen summa on 1850, varhaisessa kypsymisessä - 2000, keskikypsissä - 2150. Auringonkukka voi poistaa kosteuden syvistä maaperäkerroksista. Varren ja lehtien hyvä murrosikä antaa sille suuren kuivuuden kestävyyden.

Saanto

Auringonkukan keskimääräinen sato on 10 c / ha (1 t / ha tai 100 t / km²) Suurin sato 45 c / ha (4,5 t / ha tai 450 t / km²)

Auringonkukka

Auringonkukka on eräänlainen ruohokasvi. Vuotuinen kasvi.

Varsi kasvaa jopa 3 m korkeaksi, suora, peitetty jäykillä karvoilla.

Lehdet ovat soikeita, tummanvihreitä, jopa 40 cm pitkiä, peitetty sitkeillä, lyhyillä, karvaisilla karvoilla.

Kukat, joiden halkaisija on 30-50 cm ja jotka kääntyvät kohti aurinkoa päivän aikana (vain nuorissa kasveissa).

Reed-terälehdet, oranssinkeltaiset, 4-7 cm pitkät; sisäinen - ruskea-keltainen, putkimainen, lukuisia - 500-3000 kappaletta.

Kukan sisällä on 4 heteä, joissa on sulatetut ponnet. Ne muodostavat yhden kukan yhdelle varrelle, mutta ne esiintyvät pienillä lisäprosesseilla.

Auringonkukka kukkii elokuussa 30 päivän ajan.

Hedelmät ovat aheneita, hieman puristettuja, heikosti leikattuja, 8-15 mm pitkiä ja 4-8 mm leveitä. Voi olla valkoinen, harmaa, musta tai raidallinen, ja siinä on nahkainen sydänkarva.

Auringonkukka on kotoisin Pohjois-Amerikasta. Arkeologit vahvistavat, että intiaanit viljelivät tätä laitosta yli 2000 vuotta sitten. Euroopassa tämä kasvi ilmestyi 1500-luvun alussa, kun espanjalaiset toivat auringonkukan ja alkoivat kasvattaa sitä kasvitieteellisessä puutarhassa..

Venäjällä auringonkukka alkoi kasvaa Pietari I: n hallituskaudella, joka nähnyt auringonkukan Hollannissa käski lähettää siemeniä kotimaahansa ja viljellä tätä kasvia.

Auringonkukka on symboli yhtenäisyydestä, oikeudenmukaisuudesta, vauraudesta ja auringonpaisteesta. Joissakin maissa jopa rauhan symboli.

Auringonkukka korjataan erityislaitteilla - otsikoilla. Se kasvaa riveinä 40-50 cm: n etäisyydellä toisistaan. Sadonkorjuu vaatii huolellisuutta ja kokemusta - jos et pääse riville, varsi yksinkertaisesti rikkoutuu ja sato pienenee.

Auringonkukan pääasia on siemenet. Heille tämä erittäin hedelmällinen kasvi kasvatetaan. Koko kukka kasvaa yhdestä siemenestä, jossa on noin 3000 tuhatta samaa siementä.

Auringonkukansiemeniä kulutetaan raakana, paistettuna, uutettuna niistä öljyä, jota kutsutaan - auringonkukaksi.

Meidän aikanamme hyvin yleinen maatalouskasvi. Tällä hetkellä on jo kasvatettu monia auringonkukkalajikkeita, jotka eroavat öljypitoisuudesta ja korien (kukkien) koosta.

Auringonkukan hyödylliset ominaisuudet

Auringonkukkaöljy valmistetaan hedelmistä (siemenistä). Kakku on tarkoitettu karjan rehuseoksiin ja kalastukseen.

Reunan kukista ja kuivatuista lehdistä tehdään tinktuura, joka lisää ruokahalua. Marginaalisten ligulaattikukkien infuusiota käytetään antipyreettisenä aineena.

Lehdet ja kukat sisältävät kumariiniglykosidia, skopoliinia, flavonoideja, triterpeenisaponideja, karotenoideja, antosyaaneja, fenolikarboksyylihappoja.

Auringonkukansiemenet sisältävät linolihappoa, öljyhappoa ja muita tyydyttymättömiä happoja, aminohappoja sekä E-vitamiinia ja magnesiumia. Lisäksi jälkimmäistä on paljon enemmän kuin ruisleivässä..

Auringonkukkaöljyä ei käytetä vain ruoanlaitossa, vaan myös lääkkeenä. Öljy otetaan sisäisesti - lievänä laksatiivina ja ulkoisesti hankaamalla kivuliaita niveliä sen kanssa. Tuoreita siemeniä otetaan keuhkoputkentulehdukseen, malariaan ja allergioihin.

Auringonkukka on tärkein sokerikasvi, koska mehiläiset keräävät suuria määriä hunajaa ja siitepölyä auringonkukasta. Kasvien maataloustekniikasta ja säästä riippuen hunajapitoisuus on alueella 13-25 kg hehtaarilta, mettä 45-79%. Joillakin alueilla 40-50 kg hehtaarilta. Auringonkukan hunaja on kullanvärinen, joskus hieman vihertävän sävyinen..

Auringonkukan vaaralliset ominaisuudet ja vasta-aiheet

Kun havaitset allergisen reaktion ensimmäisiä oireita, lopeta käyttö ja ota heti yhteys lääkäriin.

Auringonkukka: kuvaus, lajikkeet, koostumus, käyttö, reseptit

Sivusto tarjoaa taustatietoja vain tiedoksi. Sairauksien diagnoosi ja hoito on suoritettava asiantuntijan valvonnassa. Kaikilla lääkkeillä on vasta-aiheita. Asiantuntijan kuuleminen vaaditaan!

Laitoksen kuvaus

Auringonkukan (Helianthus) nimi käännetään latinasta nimellä "auringon kukka" (tai auringonkukka). Ei ole sattumaa, että tämä nimi annettiin hänelle, koska kirkkaan keltaisilla terälehdillä reunustetut auringonkukan suuret kukinnot muistuttavat todella aurinkoa. Lisäksi auringonkukalla on ainutlaatuinen kyky, että kasvi kääntää päätään auringon jälkeen ja matkustaa sen kanssa auringonnoususta auringonlaskuun..

On huomattava, että suurin osa auringonkukkalajeista on yksivuotisia kasveja, vaikka löytyy myös monivuotisia kasveja, lähinnä ruohokasveja..

Auringonkukalla on paksu ja vahva juuri, karhea ja terävä lehtien yläosassa, joka voi olla 15-35. Varren yläosassa on suuri kukkakori, jota ympäröivät vihreät lehdet alla, mutta korin ulkopuolella on kultaisia ​​kukkia.

Auringonkukan hedelmä on ydin. Kasvityypistä riippuen achenen kuori on valkoinen tai musta..

Missä auringonkukka kasvaa?

Auringonkukkalajikkeet

Vuotuinen auringonkukka (öljykasvi tai tavallinen)

Vuotuisen auringonkukan, jota kutsutaan myös öljyksi tai tavalliseksi, varren korkeus on 2-3 metriä, sydämen kolmion muotoiset lehdet, jotka on sijoitettu varrelle vuorotellen. Voimakasta vartta kruunaa suuri kukkakori, jonka halkaisija vaihtelee 10-35 cm: n välillä. Kukinnan alaosaa ympäröivät vihreät laatoitetut lehdet, kun taas korin keskiosan kukat ovat pienempiä ja kirkkaan keltaisia. Minun on sanottava, että kukkien alkaessa korit roikkuvat.

Kasvin paksu varsi on peitetty kovilla karvoilla. Vuotuisen auringonkukan hedelmät ovat pitkänomaisia ​​ja hieman litistettyjä valkoisen, harmaan tai mustan sävyjä (achenit voidaan myös raidoittaa). Tämän tyyppinen auringonkukka kukkii heinäkuusta lokakuuhun. Öljykasvina viljellään peltoja, kasvipuutarhoja ja hedelmätarhoja.

Monivuotinen auringonkukka (maapähkinä)

Tämä on mukulakasvi, joka Venäjällä tunnetaan paremmin nimellä "savi päärynä", mutta Euroopassa monivuotinen auringonkukka on nimeltään "maapähkinä".

Savi-päärynän kotimaa on Brasilia, täältä tämä kasvi tuotiin Eurooppaan yhdessä Tupinambus-heimon amerikkalaisten intiaanien kanssa (tästä syystä kasville toinen nimi - "maapähkinä").

Tätä valoa rakastavaa ja kuivuutta kestävää kasvia käytetään koriste-, elintarvike- ja lääkekasvina. Joten Jerusalem-artisokan mukulat sisältävät inuliinia, makro- ja mikroelementtejä, pektiinejä, C- ja B-vitamiineja, rautasuoloja. Maapähkinä ei kuitenkaan kerää haitallisia aineita ja nitraatteja.

Inuliini on polysakkaridi, jonka hydrolyysin ansiosta saadaan sokereita, jotka ovat vaarattomia diabeetikoille - fruktoosia.

Maa-artisokka sisältää suuria määriä rautaa, mangaania, kalsiumia sekä magnesiumia, kaliumia ja natriumia. Lisäksi tämän tyyppinen auringonkukka kerää aktiivisesti piitä suoraan maaperästä. On myös sanottava, että maapähkinä sisältää proteiineja, pektiiniä, aminohappoja, hyödyllisiä orgaanisia ja rasvahappoja..

Tärkeä! Jerusalem-artisokka sisältää 8 aminohappoa, jotka syntetisoivat yksinomaan kasvit (toisin sanoen niitä ei syntetisoida ihmiskehossa). Puhumme histidiinistä, arginiinista, valiinista, isoleusiinista, leusiinista, lysiinistä, metioniinista, tryptofaanista.

Biologisesti aktiiviset aineet ovat siis Jerusalem-artisokin parantavien ominaisuuksien perusta..

Maapähkinä on samanlainen kuin tavallinen auringonkukka, mutta samalla sillä on maanalaisia ​​versoja (ns. Stoloneja), joille muodostuu mukuloita kuin perunoita. Monivuotinen auringonkukka kasvaa yhdessä paikassa 30 (tai jopa 40) vuotta, vaikka se tuottaa korkean sadon vasta kolmen ensimmäisen tai neljän vuoden aikana.

Jerusalem-artisokka-mukuloilla on lääketieteellisiä ominaisuuksia, jotka normalisoivat aineenvaihduntaa, jolla on positiivinen vaikutus:

  • diabetes mellitus;
  • sydän-ja verisuonitauti;
  • kihti;
  • ateroskleroosi;
  • liikalihavuus.

Jerusalem-artisokasta valmistettuja valmisteita käytetään virtsatulehduksen ja sappikivitautien hoidossa sydänkohtauksen ehkäisyyn. Maa-artisokka poistaa täydellisesti toksiinit ja kaikenlaiset toksiinit kehosta ja rauhoittaa myös hermostoa.

Auringonkukan kerääminen ja varastointi

Auringonkukan lääkeraaka-aineet ovat:

  • marginaaliset kukat;
  • lehdet;
  • siemenet;
  • varsi;
  • juuret.

Raaka-aineiden kerääminen tapahtuu kukinnan aikana, mutta on tärkeää kerätä kukat ja lehdet erikseen: esimerkiksi on suositeltavaa leikata korien reunakukat kukinnan alussa ja lehdet lopussa.

Lääketieteessä käytetään kirkkaan keltaisen auringonkukan ruokokukkia, jotka leikataan pois, jotta itse koreja ei vahingoiteta. Korjatut kukat kuivataan välittömästi hyvin ilmastoidussa tilassa niiden luonnollisen värin säilyttämiseksi. Kuivattujen raaka-aineiden hajun on liotusprosessin aikana oltava heikko ja hunajainen, mutta maun on oltava hieman karvas..

Auringonkukanlehdet hajoavat varret, eikä sinun pitäisi kerätä kovin suuria lehtiä, varsinkin jos ne ovat vahingoittuneet ruosteessa tai hyönteisten syömissä. Lehdet kuivataan ilmassa, mutta aina varjossa (voit käyttää erityisiä kuivaimia). Oikein kuivattujen lehtien tulee olla karkeita ja niissä on näkyvät ja voimakkaasti karvaiset suonet. Kuivatulla raaka-aineella on tummanvihreä väri ja karvas maku, kun taas kuivattujen lehtien haju puuttuu..

Auringonkukan juuret kerätään (vedetään ulos) syksyllä (tai pikemminkin syyskuun lopussa), eli kypsymisen jälkeen, sekä kerätään siemeniä. Juuri tällä hetkellä kasvin juurilla on parantavia ominaisuuksia..

Auringonkukansiemenet kypsyvät syyskuuhun mennessä.

Kukkia ja lehtiä säilytetään kangaspussissa enintään kaksi vuotta.

Auringonkukan koostumus ja ominaisuudet

Karoteeni

Betaiini

Koliini

Hartsi

Kiinteät öljyt

Flavonoidit

Orgaaniset hapot

Tanniinit

Kalsium

Glykosidit

Antosyaanit

Katkeruus

Proteiini

Hiilihydraatit

Phytin

Lesitiini

A-vitamiini

E-vitamiini

Pektiini

Saponiinit

Auringonkukan ominaisuudet

  • kolereettinen;
  • antipyreettinen;
  • laksatiivinen;
  • antispasmodinen;
  • yskänlääke;
  • pehmittävä;
  • immunomoduloiva;
  • kirjekuori;
  • supistava;
  • reumalääke;
  • anti-sklerootti;
  • yskänlääke.

Mitä elimistölle tapahtuu, jos siemeniä syödään usein

Auringonkukan hoito

Auringonkukkaa käytetään laajalti terveystarkoituksiin, koska kasvissa on monia biologisesti aktiivisia aineita, jotka ovat elintärkeitä koko organismin normaalille toiminnalle..

Lääketieteessä käytetään seuraavia kasvin osia:

  • siemenet;
  • juuri;
  • kukat;
  • kukinnot;
  • terälehdet;
  • varsi.

Siemenet (siemenet)

Raaka siemenillä on seuraavat ominaisuudet:

  • auttaa normalisoimaan verenpainetta;
  • helpottaa ysköksen erittymistä;
  • estää skleroottiset muutokset suoraan verisuonissa;
  • normalisoi hermosto;
  • vähentää allergioiden ilmenemismuotoja.

Lisäksi auringonkukansiemenillä on yskänlääke-, pehmittäviä ja diureettisia vaikutuksia, joten niitä käytetään laajalti kurkunpään, keuhkoputkien ja keuhkosairauksien hoidossa..

Auringonkukkaöljy saadaan auringonkukansiemenistä, joka on osa voiteita, laastareita, tehokkaita öljyliuoksia.

Root

Kukat

Kukinto

Auringonkukan lehdet

Terälehdet

Varsi

Auringonkukka sovellus

Keittäminen

Infuusio

Tinktuura

Lehdistä ja kukista valmistettu auringonkukan tinktuura määrätään ruokahalun parantamiseksi ja ruoansulatuskanavan toiminnan parantamiseksi. Lisäksi tinktuuraa käytetään malarian, keuhkosairauksien ja hermosärkyjen hoitoon..

Tinktuurin valmistamiseksi 3 rkl. kukat täytetään lasillisella vodkaa ja jätetään infusoimaan viikon ajan pimeässä paikassa. Määritetyn ajan kuluttua tinktuura suodatetaan ja juodaan 40 tippaa kahdesti päivässä.

Vasta-aiheet auringonkukan käyttöön

Kun auringonkukavalmisteita käytetään terapeuttisina annoksina, ei ole sivuvaikutuksia. Asiantuntijoiden ei kuitenkaan suositella ottavan auringonkukansiemeniä ihmisille, jotka kärsivät gastriitista tai mahahaavasta. Ei ole myöskään toivottavaa kuluttaa suuria määriä auringonkukansiemeniä ylipainoisille ihmisille, koska kasvin siemenet kuuluvat kaloreita sisältävien elintarvikkeiden luokkaan..

Vasta-aiheet auringonkukan käyttöön - yksittäinen kasvien intoleranssi.

Tärkeä! Ennen auringonkukavalmisteiden käyttöä on tarpeen määrittää allergia tälle kasville mahdollisten komplikaatioiden välttämiseksi.

Auringonkukkaallergia

Allergia auringonkukalle laukaisee useimmiten ihmiskehon herkkyyden kasvien siitepölylle, joka tunkeutuu keuhkoputkiin ja aiheuttaa immuunijärjestelmän negatiivisen reaktion. Pahimmassa tapauksessa heinänuha (tai allerginen reaktio siitepölylle) voi aiheuttaa keuhkoastman, sairauden, johon liittyy hengenahdistusta ja yskää. Siksi on tärkeää määrittää allergian esiintyminen tai puuttuminen tälle kasville jo ennen auringonkukavalmisteiden käytön aloittamista. Ja allergisti auttaa tässä, joka kerää anamneesin ja määrää testit allergeenin selventämiseksi tai allergioiden poissulkemiseksi..

Yleensä heinänuhaan liittyy usein allerginen nuha, joka voidaan tunnistaa seuraavista merkeistä:

  • vaikea kutina nenässä;
  • paroksismaalinen aivastelu;
  • nenän tukkoisuus;
  • vähentynyt haju;
  • korvakipu.

Lisäksi heinänuhan taustalla voi kehittyä allerginen sidekalvotulehdus, johon liittyy seuraavia oireita:
  • kutisevat silmät;
  • silmäluomien punoitus;
  • kyynelvuoto.

Ilmeisin merkki herkistymisestä auringonkukalle on allergioiden kausiluonteisuus: esimerkiksi kasvin kukinta-ajan päättyessä huonovointisuus häviää itsestään.

Jos verikoe vahvistaa herkkyyden auringonkukalle, sinun on rajoitettava ruokavaliota lukuun ottamatta tuotteita, kuten meloni, auringonkukkaöljy, kesäkurpitsa ja maapähkinä.

Tavallinen auringonkukan hunaja

Tavallinen auringonkukka on täyteläinen kasvi, jonka hunaja erottuu kullankeltaisesta väristään, heikosta aromistaan ​​ja hieman kirpeästä maustaan. Tämän tyyppinen hunaja kiteytyy pieniin karkeisiin jyviin.

Auringonkukan hunajalla ei ole suurta tahmeutta (toisin kuin muut hunajat), sen kiteet sulavat helposti suussa, jättäen erittäin miellyttävän hedelmäisen hapan jälkimaku.

Tätä hunajaa arvostetaan paitsi parantavista ominaisuuksistaan ​​myös ainutlaatuisesta aromistaan, joka voi muistuttaa sekä tuoretta leikattua heinää että siitepölyä, sekä kypsiä aprikooseja että vihreitä tomaatteja (joskus auringonkukan hunajan tuoksu muistuttaa jopa paistettujen perunoiden tuoksua).

Tutkijat ovat todistaneet, että auringonkukan hunaja sisältää rikkaimman spektrin hyödyllisiä aminohappoja, joita ihmiskeho tarvitsee proteiinien syntetisoimiseksi. Lisäksi tämä hunaja sisältää antioksidantteja, jotka taistelevat vapaita radikaaleja vastaan ​​ja auttavat poistamaan raskasmetallisuoloja ja toksiineja kehosta..

Perinteinen lääketiede käyttää perinteisesti auringonkukan hunajaa sydänsairauksien, ripulin, keuhkoputkentulehduksen, malarian hoitoon, suoliston toiminnan parantamiseen ja ruoansulatuskanavan lievittämiseen. Tätä hunajaa voidaan käyttää myös tehokkaana tonikkona ja diureettina..

Auringonkukan hunaja on hyödyllinen ihmisille, jotka kärsivät sellaisista sairauksista kuin ateroskleroosi, osteoporoosi, kylmäluonteinen neuralgia. Meidän ei pidä unohtaa auringonkukan hunajan antibakteerisia ominaisuuksia, joiden ansiosta sitä käytetään vilustumisen, flunssan, yskän, ylähengitysteiden kataran, maksasairauksien hoidossa..

Auringonkukan hunaja sisältää melko paljon karoteenia, A-vitamiinia sekä aromaattisia aineita, joilla on bakteereja tappavia ominaisuuksia, joten sitä käytetään haavan paranemisen nopeuttamiseen.

Tämän tyyppistä hunajaa on suositeltavaa käyttää yhdessä omenaviinietikan kanssa sekoittamalla lasillinen vettä huoneenlämmössä, ruokalusikallinen auringonkukan hunajaa ja ruokalusikallinen omenaviinietikkaa. Tämä seos on humalassa aamulla tyhjään vatsaan vähintään kuukauden ajan..

Tärkeä! Auringonkukan hunaja sisältää suuren määrän siitepölyä, joten sitä ei suositella ihmisille, jotka ovat alttiita allergioille..

Auringonkukan hunajan hyödylliset ominaisuudet

Valitettavasti maassamme auringonkukan hunaja ei ole kaukana aina kysynnästä, mitä ei voida sanoa Euroopan maista, joissa tämä hunaja sisältyy epäonnistumatta koulu- ja päiväkodin ruokavalioon. Maanmiehemme eivät suosittele auringonkukan hunajaa siitä syystä, että se kiteytyy nopeasti (nestemäisessä muodossa tämä hunaja sisältää enintään 20 päivää ja joskus kiteytyy itse pesässä). Samalla kiteytymisen jälkeen hunaja saa katkeruutta.

Nopea kiteytyminen ei kuitenkaan heikennä tämän hunajan lääkinnällisiä ominaisuuksia, joka sisältää puolitoista kertaa enemmän glukoosia kuin muissa hunajalajeissa..

Glukoosi ei tarvitse lisäkäsittelyä suoraan mahassa, koska se imeytyy välittömästi verenkiertoon ja leviää koko kehoon..

Glukoosin ominaisuudet:

  • sydämen lihaksen seinämien vahvistaminen;
  • verisuonten lujuuden lisääminen;
  • myötävaikuttaa sydämen normalisoitumiseen.

Auringonkukan hunaja-ominaisuudet:
  • valtimo- ja laskimoverenkierron normalisointi;
  • toksiinien poistaminen kehosta;
  • parantunut maksan toiminta;
  • estämällä turvotuksen esiintyminen;
  • sydänlihaksen lihaksen vahvistaminen;
  • edistämällä hematopoieesiprosessia, joka nopeuttaa kehon uudistumista.

Auringonkukka lesitiini

Lesitiini on olennainen osa kehon kasvua ja kehitystä. Lesitiini on osa ihmiskehon kaikkia solukalvoja, ja sillä on paitsi aivojen, myös kaikkien hermokuitujen pääkomponentti poikkeuksetta. Yksinkertaisesti sanottuna ilman lesitiiniä sydämen, maksan, munuaisten ja muiden elinten normaali toiminta on mahdotonta..

Lesitiini on vastuussa kehon solujen "korjaamisesta" ja säännöllisestä uudistumisesta, koska se on osa ns. "Hyvää" kolesterolia, joka poistaa "pahan" astiassa sijaitsevasta ateroskleroottisesta plakkista ja edistää siten sen ontelon palautumista..

Lesitiinillä on yleensä kolme päätehtävää:
1. Koko kehossa kuljetettavan energian säilyttäminen.
2. Varmistetaan solukalvojen rakentaminen.
3. Organismin mukautuvien ominaisuuksien varmistaminen.

Sellaisessa kasvissa kuin tavallinen auringonkukka sisältää suuren määrän lesitiiniä, joka vaikuttaa kehoon seuraavasti:

  • estää hermoston toimintahäiriöiden aiheuttaman sairauden kehittymisen;
  • on myönteinen vaikutus henkiseen kehitykseen;
  • tuottaa asetyylikoliinia, joka varmistaa sekä rasvojen että kolesterolin normaalin aineenvaihdunnan;
  • vahvistaa muistia;
  • normalisoi lisääntymistoiminnon (ilman lesitiiniä naiset eivät voi tulla raskaaksi, kantaa ja synnyttää terveellistä lasta);
  • lisää kehon vastustuskykyä myrkyllisten aineiden vaikutuksille;
  • stimuloi sapen eritystä;
  • estää multippeliskleroosin kehittymisen;
  • parantaa huomiota;
  • lisää fyysistä kestävyyttä;
  • edistää A-, D-, E- ja K-vitamiinien omaksumista;
  • suojaa maksaa säilöntäaineiden, hyönteismyrkkyjen, toksiinien sekä huumeiden ja alkoholin kielteisiltä vaikutuksilta.

Vuosittaiset auringonkukan reseptit

Tinktuura kihtiin

Pakkaukset nivelten hoitoon

Infuusio mahasyöpään

Hinkuyskä keittäminen

Keittäminen eturauhasen adenoomalle

Kuivatut auringonkukan juuret (hieman alle yksi lasi) keitetään kolmessa litraa vettä (liemen valmistamiseen käytetään vain emaloituja astioita). Liemi infusoidaan kolme tuntia ja otetaan yksi litra päivässä.

Lisäksi eturauhasen adenoomalla peräruiskeet näkyvät auringonkukkaöljyn sedimentistä, jonka on välttämättä oltava puhdistamaton. Peräruiskeet tehdään 10 päivän ajan, minkä jälkeen 100 - 150 g öljyä sedimentillä tulisi kaataa lämmitettyyn peräruiskeeseen ja laittaa peräaukkoon.